Co dělat, když se energie a nadšení z podnikání vytrácí?

Jak jste se cítili na začátku vašeho podnikání nebo když jste vdechovali život do vašeho nového projektu? Plni nadšení a energie? Co dělat, pokud to tak nyní necítíte?

Vsadím se, že jste byli plní nadšení, energie, touhy změnit svůj život. V ovzduší se vznášel příslib svobody a finanční zaopatřenosti toho, jak vám podnikání pošlape. Pečlivě jste naplánovali, co je potřeba udělat pro vaše úspěšné podnikání. Adrenalin pumpoval každou vaší buňkou. Vrhli jste se do svého podnikání na plný plyn.

Sem tam se ale objevují dny, kdy se vašemu podnikání vůbec nedaří.

Nemůžete například vymyslet zajímavé texty, vytvořit nové témata, posunout své podnikání/projekt dál. Vaše tvůrčí myšlení  se někam podělo pryč. Zákazníci si od vás nic nekoupili, nebo ruší domluvená setkání  a téměř jisté obchody nakonec končí fiaskem.  Práce, kterou uděláte obvykle během několika minut najednou trvá i celý den.  Ozve se (samozřejmě neprávem ;-)) nabroušený klient. Musíte řešit věci, které naopak vaše plány v podnikání brzdí místo poposunují vpřed.

K tomu, především v začátcích podnikání, slýcháte z vašeho blízkého okolí ne příliš povzbudivé poznámky: „Já jsem ti to říkal, že to nepůjde. Stojí ti to za to? Uživí tě to?“

Počáteční nadšení a touha mizí jako pára nad hrncem. Cítíte se vyšťavení a vaši mysl hlodají myšlenky  typu: „Má to cenu? Jak dál? Na koho se mám obrátit, kdo mi pomůže?“

Je jen jediný člověk na kterého se můžete kdykoliv spolehnout, a to nejen ve vašem podnikání.

Jste to VY!

Jedině VY můžete učinit rozhodnutí, zda všechny „problémy“ a nepříznivou dobu přečkáte nebo se svého podnikání či projektu vzdáte. Jedině VY totiž cítíte v srdci svoji touhu jít si vlastní cestou.

Jak přečkat takové období temna v podnikání?

Podělím se s vámi o postup, který se mi už mnohokrát osvědčil, když je energie v podnikání na bodu mrazu.

Přestanu tak zvaně tlačit na pilu a dovolím si nechat věci volně plynout. Přijmu tuto situaci, že je naprosto normální. Jednou jsem nahoře jindy dole. Využiju tento čas a zalistuju si v nějaké inspirativní knize, zajdu na procházku, více se věnuji dětem a domácnosti. Zkrátka pokud nevím kudy kam, dovolím si zaměřit pozornost úplně jinam.

Uvědomím si, že jsou období (zejména pak u žen díky měsíčnímu cyklu), kdy například analýza, plánování či komunikace je silnější než kreativita.

Kritikou na mou adresu se zabývám, je-li oprávněná. Pokud ne, vyřeším to tak, že každý má svůj názor a náhled na danou situaci a více se k tomu nevracím.

Popustím uzdu svým myšlenkám a připomenu si, PROČ jsem si zvolila takový životní styl, čili podnikání a kam vede moje cesta.

Položím si zásadní otázku, kterou doporučuji ať si položíte i vy: „Stojí mi podnikání či vytváření svého projektu za to? Pokračovat dál?“ Mě tedy vždy vyšlo že „ano“, a to i v těch nejtěžších chvílích.

Jedna hodně silná nepřízeň v podnikání se mi odehrála zhruba před pěti lety. Spolupracovala jsem s jednou obchodní společností. Domlouvala si pracovní schůzky a následně jednala s klienty. Taková klasika obchodníka před pěti lety ;-). Tehdy jsem prožívala delší období nepřízně. Po jednom náročném a opět neúspěšném dnu jsem přijela domů a naprosto zoufalá a vyčerpaná lehla do postele a propukla v zoufalý pláč, že už tak dál nemůžu. Zvažovala jsem jak dál.

Představila jsem si, že si najdu „normální“ zaměstnání od-do a budu mít klid. Jen co mi ta myšlenka bleskla hlavou, se vzápětí z mého nitra ozvala má touha a obrovská potřeba jít svou cestou dál. Najednou přišel úžasný klid a naprosté přesvědčení, že to má cenu pokračovat dál. Nejkrásněji to vystihuje tvrzení „já vím, že vím, aniž vím, že to vím“

Naučila jsem se na své „podnikatelské i osobní překážky“ nahlížet jako na příležitost, jak udělat věci jinak a posunout se o krok dál. V tom nejtěžším období jsem připustila, že je na čase začít podnikat úplně jinak.

Věřte, že jakmile přijmete i toto chmurné období jako nedílnou součást vašeho života a podnikání, doslova se stane takový malý zázrak. Najednou budete k období nezdaru přistupovat úplně jinak. Už ho nebudete prožívat tak dramaticky, a hlavně s lavinou sebeobviňování toho, jak jste nemožní a neschopní danou situaci řešit.

Dnes jasně vidím jak moc jsem se právě díky neúspěchům v mém životě naučila.

Co dělat, když se energie a radost vytrácí

Na závěr mám pro Vás stručnou rychlou pomoc, co dělat když se energie a radost z podnikání vytrácí:

  • Nepanikařte, pokud se vám taková situace stala poprvé. Přijměte ji a uvědomte si, že je přirozenou součástí každého podnikání i osobního života. Uvědomte si, že naprosto všechny „problémy“ a nezdary jsou tu pro to, aby jste je řešili a poučili se z nich.
  • Dopřejte si danou „pauzu“ k činnostem, které vás baví (rodina, cestování, kniha, pohyb, inspirující lidé, apod.) a taky k analýze toho PROČ jste se do takové situace dostali.
  • Pokud jde o váš vnitřní pocit, který způsobil úbytek nadšení a energie v podnikání, pak si položte následující otázky: „Mám to zapotřebí? Stojí mi podnikání za to, abych dělal/a co nikdy před tím? Opravdu to chci? PROČ jsem začal/a s podnikáním a JAK chci aby vypadal můj život? “
  • Pokud jste se zasekli díky technickým záležitostem a potřebujete konkrétní pomoc či radu, tak neváhejte a požádejte o radu odborníka.
  • Podívejte se zpětně, co všechno jste už dokázali. Už jen to, že máte odvahu vydat se svojí cestou, zasluhuje pozornost, sebe-přijetí a vděčnost.
  • Netlačte na pilu a sami uvidíte, že tím samovolně ulevíte tlaku, který vás momentálně zmítá. Dáte tak velmi rychle do pohybu řešení vaší situace a nápady se opět rozproudí. Mám to na sobě několikrát ověřeno ;-).

Věřte, že i ta sebehorší situace má vždy řešení, pokud řešení nalézt opravdu chcete. Pocítila jsem to jak v osobním životě tak i v podnikání na vlastní kůži.

 

Jana Červenková
Díky vlastním zkušenostem s pracovním vyhořením ukazuje „vyšťaveným podnikatelům“, jak probudit vnitřní sílu a posílit osobní odolnost v období, kdy se nedaří.
Více o Janě najdete zde>>>
Jana je autorka e-booků 3 důvody, proč pracovně stagnujete a Jak pracovně nevyhořet
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.