Je opravdu nutné pracovně vyhořet?

Padnout až na samotné dno svých pracovních možností a schopností, abyste konečně pochopili, kde je zakopaný pes vašich dosavadních neúspěchů, pádů a pracovních karambolů?

Toť velmi individuální otázka. Přesně tak, jako každý z nás.

Co tedy rozhoduje o tom, zda pracovně vyhoříme nebo ne?

Ve hře „pracovní vyhoření“ je více hráčů.  Nejdůležitějším je však vaše vnitřní nastavení. To,  jakou máte míru osobní odolnosti. Jak se umíte vyrovnat s předcházejícími neúspěchy.

Věřím, že kromě vnitřního nastavení a osobní odolnosti, tady hraje roli ještě, řekněme vyšší záměr. Tedy to, co si každý z nás potřebuje odžít, aby se mohl popasovat se svou temnou stránkou, strachy a obavami, a najít tak nový  směr své cesty, která je v souladu s jeho vnitřní podstatou.

Vaše nejhlubší podstata ví co chcete, proč jste se narodili. Pokud jí nebudete naslouchat, bude ve vás růst vnitřní nespokojenost, strach a napětí. A to už jste krůček od pracovního vyhoření.

Vidíte, pořád se jedná o posílení vlastní osobnosti. 🙂

Cvičení

Jak přistupujete vy k řešení situací, které nejdou podle našeho plánu – tedy k problémům. Jak vnímáte samotný problém?  Pracovní neúspěch? Ne zrovna lichotivou zpětnou vazbu od klientů nebo pracovních partnerů? Nedej bože pracovní levárnu vašich blízkých spolupracovníků?

Teď se zamyslete, a vzpomeňte si na situaci, kdy jste řešili svůj největší pracovní průšvih.

Jak se cítíte při té vzpomínce? Jak reaguje vaše tělo? Udělá se vám špatně od žaludku? Rozbuší se vám srdce? Jaké cítíte pocity? Vyvolává takový zážitek ve vás smutek, odpor nebo se vám ani nechce na TO pomyslet?

Nebo jste v klidu (možná se i s pochopením usmějete) a říkáte si, že TO bylo zatraceně těžké období, ale nakonec  jste ho ustáli a dokonce vám pomohlo k dalším možnostem a pracovním příležitostem?

Pro někoho je období pracovního vyhoření naprosto fatální, devastující –  nutí vás cachtat se v pocitech méněcennosti, ponížení a hrát chudáka. Nepříjemný pracovní zážitek bude podvědomě ovlivňovat jakýkoliv následující pokus prosadit se. Proto se raději ani do nových příležitostí nepohrnete. Zůstanete v zajetých kolejích a lítosti „kdyby se tehdy nestalo to a ono“.

Zatímco pro jiného je pracovní vyhoření doslova transformační. Teprve až na pověstném pracovním dně se rozbije na tisíc kousíčků – rozbije konečně svou starou strukturu uvažování a může nacházet nové smysluplné řešení své situace. Uvědomí si svou vnitřní hodnotu a sílu. Převezme zodpovědnost za své dosavadní i budoucí jednání. Začne dělat věci jinak než  dosud.

Ze života:

Moje míra osobnostní odolnosti sice byla poměrně vysoká, jenže ne nekonečná. A tak po 15 letech na volné noze došlo k totálnímu pracovnímu i osobnímu vyhoření. (Rozbila se na cimpr campr. Nikdy nedáte dohromady TO, co se roztříští na kousíčky, aby to vypadalo přesně jako před tím.:-))

Musela jsem padnout až na (nejen) pracovní dno, abych konečně procitla a uviděla svou situaci i sama sebe, z jiného úhlu. Až TAM jsem konečně pochopila, jak celé roky opakuji své jednání, které od zdánlivého úspěchu zpravidla končilo fiaskem. Až TAM mi došlo že pořád jen něco udržuji a že mě to stojí velmi mnoho sil. Až TAM mi došlo, že TO v pohodě rozhodně NENÍ!

Poznáváte se v tom tak trošku i vy?

Bohužel, své vnitřní varování často přehlížíme, lépe řečeno ani neumíme rozeznat. Myslíme si, že je to normální, že se jednou daří a po druhé ne. Vždyť pořád pšenka nekvete, že?

Ale je tady jedno velké ALE!

I ti nejúspěšnější lidé planety mají svůj den „blbec“. Jenže oni umí bravurně naslouchat své intuici a schopnostem. Znáte takové lidi, kteří přišli o firmu, peníze, postavení, ale dokázali to všechno získat zpět?

Je naprosto v pořádku, že se střídají období růstu,  prosperity a spokojenosti s obdobím neúspěchu a stagnace v pracovní oblasti. To podstatné je, jaký máte postoj k období, kdy se nedaří.

Nevím, jak vás, ale mě rozhodně nikdo neučil, jak se postavit a čelit situaci, kdy se zrovna pracovně nedaří. To jsem se naučila až díky své vlastní zkušenosti. Přestože pro mě byla hodně zlomová a transformační, celý průběh trval několik let. A řeknu vám, byly to docela drsné roky v mém životě.

Když dnes píšu tyto řádky, tak si říkám, kolik lidí je schopných ustát nepříznivou pracovní situaci, kolik vydrží zatnout zuby několik let, kolik lidí sžírá vnitřní pracovní nespokojenost, kolik lidí se raději dobrovolně vzdá svého pracovního snu a seberealizace, kolik lidí to vůbec neustojí…

Je to jenom proto, že neví, jak čelit situaci, kdy to pracovně dře, kdy zaklepe na dveře stagnace a útlum v pracovní oblasti. 

 

Takže je opravdu nutné pracovně vyhořet, abyste i vy získali nový pohled na věc?

Pokud se nenaučíte poučit se a vytěžit ve svůj prospěch součastnou nepříznivou pracovní situaci, pak bude vaše podvědomí hezky dělat neplechu i v dalších obdobích pracovního temna. A můžu vás ujistit, že bude hezky přitvrzovat. Můžete ji bravurně maskovat (tak jako já klidně i několik let), tvrdit, že je to normální a lhát sami sobě. Ale s největší pravděpodobností vás nakonec pracovní vyhoření dostihne a budete se muset rozletět na tisíc kousíčků taky, abyste konečně pochopili…

Abyste se otřepali z pracovního ustrnutí a znovu se nadechli k pracovní seberealizaci, musíte:

 

Nemarněte čas naříkáním, litováním, „kdybychováním“ a „ažpakováním“. Pokud se chcete ze své pracovní polízanice dostat, pak se můžete naučit jak řešit období pracovní stagnace a posílit svou osobní odolnost vůči dalším pracovním nezdarům.

Jak zvládáte období kdy se pracovně nedaří? Podělte se o své zkušenosti v komentářích nebo mi napište na email.

 

PS: Možná si kladete otázku, kde se bere vaše vnitřní omezení a jak můžete ovlivnit míru vaší osobní odolnosti v období kdy se nedaří a předcházet pracovnímu vyhoření.  Připravuji toto téma pro vás v příštím článku.

Jana Červenková
Díky vlastním zkušenostem s pracovním vyhořením ukazuje „vyšťaveným podnikatelům“, jak probudit vnitřní sílu a posílit osobní odolnost v období, kdy se nedaří.
Více o Janě najdete zde>>>
Jana je autorka e-booků 3 důvody, proč pracovně stagnujete a Jak pracovně nevyhořet
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.