Jaký vliv má prožívání přítomnosti na náš život?

Vsadím se, že jste už mnohokrát slyšeli o síle přítomného okamžiku, že jste o ní četli nebo jste navštívili nějaký seminář, kde se zdůrazňovala. V daný moment jste i pocítili, co to je „přítomný okamžik“.

Ovšem v běžném životě, pod tíhou každodenních povinností se kouzlo přítomného okamžiku vytrácí.

Aniž si to uvědomujeme,  podvědomě se děje naše přítomné rozhodnutí, chování i jednání na základě minulých zkušeností a silných emočních prožitků nahromaděných v našem životě, ale i „zděděných“ po našich předcích. To je navíc umocněno představami možných  variant ( většinou negativních), které nastanou v budoucnosti.

Máme mimořádný dar dělat tak ze sebe „vědmu“ a předpovídat si život. Jenže tento dar nám neskutečně škodí a brání v našem růstu a objevení skutečného potenciálu, který v sobě má každý z nás. Marně se pak divíme, že se nám nedaří a stagnujeme v osobním životě i v podnikání.

Jednáme na základě minulosti s vymyšlenou variantou, která může nastat  v budoucnosti

A kde je přítomnost?! Tak trochu sci-fi, že :-)? Bohužel realita většiny lidí.

Vždyť to znáte. Doba je hektická, všude se na nás valí informace, které nesmí uniknout, abychom neustále drželi krok, musíme dělat rychlá rozhodnutí, masírují nás média o tom, co se bude dít a jak to bylo v minulosti, a ještě k tomu naše minulé zkušenosti a prožitky, které vás drží ve střehu a obavách, co nastane v budoucnosti. Tak se pěkně podvědomě programujeme…

Při tom všem není čas vnímat přítomnost, míjíme ji a nebereme v úvahu. Neuvědomujeme si, že je nejdůležitější ze tří rovin vnímání času.

Jak tedy vnímat minulost, přítomnost i budoucnost, abychom se rozvíjeli a žili spokojený život?

Minulost nezměníte! Jsou to vaše minulé zkušenosti a prožitky. Uvědomte si, že se celý život  vyvíjíte. Máte na výběr!

  • Buď se budete řídit minulými, v daný okamžik negativními zkušenostmi, a pak se budete dokola točit v zajetí opakujících se situací a myšlení, které vás ve vývoji brzdí a táhne do propasti stagnace, životní nespokojenosti a role oběti.
  • Nebo minulosti poděkujete za všechny vaše dosavadní zkušenosti (především za neúspěchy) a uvědomíte si, že jste dělali a řešili situace, jak jste v danou chvíli nejlépe uměli. Tím získáte prostor řešit podobné situace v přítomnosti jinak.

Nepřestávám žasnout nad tím, jaký velký posun v mém životě nastal právě uvědoměním si a vnímáním minulosti. 🙂

Přítomnost je jedinečný okamžik probíhající právě teď.

Umožňuje nám, abychom řešili situace jinak než v minulosti. V tento okamžik, kdy nám život připraví další situaci, ze které se máme poučit nebo ji jinak řešit, máme příležitost využít naši volbu. Tak jako s vnímáním minulosti.

Bohužel většinou jednáme podvědomě, kdy na danou situaci, kterou řešíme právě teď, zareaguje naše podvědomí tak, jako v minulosti. Obzvláště na emocionálně silné prožitky reaguje podvědomí a snaží se nás tak chránit a drží zpět od možného podobného prožitku. Myslí to s námi dobře. Jenže tím setrváváme na jednom místě a nevyužijeme možnost pohnout se dál.

Moje zkušenost

Vysvětlím vám to na zkušenosti s mojí životní stagnací a závislostí na PC hrách. Do fáze závislosti jsem dospěla na základě vnitřního a pracovního vyhoření. Tedy na základě minulých neúspěchů. Velmi rychle a silně se v mé mysli zakořenila „chvilka“ klidu, kdy hraju, a nemusím na nic myslet. V daný okamžik mě chránila od další emocionální bolesti.

Jenže přišla příležitost, v danou chvíli v přítomný okamžik, řešit  moji situaci se závislostí. Hádejte, jak jsem se zachovala??!! Jasně, že znovu hrála! Přestože jsem chtěla se svojí závislostí skončit. To, že jednám na základě minulých zkušeností a nevnímám teď a tady, mě udržovalo ve stavu role oběti, kdy jsem se nemohla hnout a řešit svoji závislost.

Zlom

Velký zlom nastal, když jsem si uvědomila možnost volby teď a tady, v přítomném okamžiku. Pokaždé, když jsem chtěla hrát (to už byl slušně vyjetý program v mé hlavě), jsem si uvědomila,  jestli to opravdu chci udělat, a co to bude znamenat do mé budoucnosti. Uvědomila jsem si, že tak se v životě nikam neposunu. Budu se točit v bludném kruhu a budu nespokojená sama se sebou a s životem, jaký vedu…

A budoucnost? Svou budoucnost ovlivňujeme tím, jak myslíme a co děláme v přítomném okamžiku!

Jestliže v přítomném okamžiku jednáte na základě negativních minulých zážitků, pak se nedivte, že se nikam neposouváte. Vaše budoucnost se s největší pravděpodobností nezmění, nebo se dokonce zhorší.

Shrnutí a rada na závěr:

Přijměte minulost takovou jaká byla, poděkujte a buďte rádi, že máte právě teď příležitost znovu a jinak danou situaci řešit. Nyní máte jiné, nové zkušenosti než tehdy v minulosti. Tak je zapojte do vašeho nynějšího rozhodování, které ovlivní vaši budoucnost k vaší spokojenosti a rozvoji. Uvědomte si, že není třeba sebou tahat staré bolesti, už je nepotřebujete.

Jen vezměte na vědomí vnímání a rozhodování v přítomnosti a uvidíte, jak  podvědomí začne spolupracovat 🙂

Dokud nepochopíte vnímání rovin času minulost – přítomnost – budoucnost, budete se neustále točit v bludném kruhu. Neumožníte tak sami sobě zažít nádherný pocit, že to, co se děje právě teď, má svůj význam, že naprosto všechny neúspěchy, pády a nemoci jsou zde proto, abyste se učili řešit tyto většinou emočně bolestné situace jinak, tak abyste díky nim začali růst .

Zamyslete se nad tím, jakou roli hraje přítomnost při vašem rozhodování. Na chvilku se zastavte, pozorujte své myšlení

– jaké myšlenky vám právě běží v hlavě?

-Myslíte na to, co se odehrálo před chvílí, před týdnem nebo vloni?

-Uvažujete, co vás čeká, a formujete možné scénáře do budoucna?

– Myslíte na to, co je aktuální právě teď?

Jak vnímáte přítomný okamžik? Podělte se do komentáře o svůj názor 🙂

Jana Červenková
Díky vlastním zkušenostem s pracovním vyhořením ukazuje „vyšťaveným podnikatelům“, jak probudit vnitřní sílu a posílit osobní odolnost v období, kdy se nedaří.
Více o Janě najdete zde>>>
Jana je autorka e-booků 3 důvody, proč pracovně stagnujete a Jak pracovně nevyhořet
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.