„Ještě projdu TENTO seminář a už se TO konečně prolomí“

Znáte ten přesvědčivý pocit, že jakmile projdete daným seminářem, nebo si prostudujete jistou knihu, tak že se konečně hnete z místa? Že nastane velký třesk a vy budete úspěšní a spokojení? Že už se vám nebudou válet klacky pod nohama a konečně prolomíte ledy stagnace v podnikání i v životě? Že naleznete všechny odpovědi na vaše otázky – „váš svatý grál“?

Vzdělávání ve vašem oboru (kurzy, knihy, semináře atd.) je velmi důležité. Je přímo nedílnou součástí vašeho růstu.

Ale!

Je třeba si ale uvědomit, PROČ chci absolvovat daný kurz? Mám na mysli vnitřní PROČ, důvod na základě, které ho se rozhoduji, zda vstoupím do kurzu, koupím si knihu, navštívím seminář.

Jestliže je vaše vnitřní (podvědomé) nastavení naladěno na větu „Ještě projdu TENTO seminář a už se TO konečně prolomí“, pak budete s největší pravděpodobností po skočení semináře velmi „rozčarováni“.  Pochybnosti vás budou zmítat, zda pokračovat v započatém úsilí, zda to má cenu. Možná vás napadne, že zkusíte další seminář, že to, co potřebujete najdete jinde. A tak jdete ze semináře do kurzu, prokládáte to moudrými knihami, a pořád NIC.

V čem je háček?

Háček je v tom, že hledáte něco, co už máte. Máte to totiž v sobě. Veškeré odpovědi na vaše otázky, veškeré řešení víte jenom vy sami. Převezměte zodpovědnost za své myšlení a jednání. Nehledejte je v kurzech, ale sami v sobě.

Jak jsem řekla na začátku vzdělávání je nedílnou součástí našeho růstu, ale v takové rovině, kdy nabyté informace, znalosti ihned aplikujete do vašeho života nebo podnikání. Tím vzniká nová zkušenost, poznání a následkem je váš růst.

Vzdělávejte se, ale nespoléhejte se, že právě daný seminář vám pomůže a všechno vyřeší. Pamatujte, že jediný, kdo může doopravdy řešit vaši situaci a pomoci vám v růstu, jste vy sami.

Moje zkušenost

Vysvětlím vám to blíže na své zkušenosti, i když tuším, že přesně víte, odkud vítr vane 😉

Letos na jaře jsem prošla skvělým kurzem Podnikání z pláže od Stáni Mrázkové. Než jsem se do kurzu pustila, tak mé pocity přesně odpovídaly úvodu tohoto článku. Byla jsem přesvědčená, že to je ten poslední krok k tomu, abych se na internetu prosadila, napsala eBook a konečně se hnula z místa. Co si budeme povídat, vidina příjmu z prodeje eBooku byla tím mým „svatým grálem“.

Mé rozumové já bylo natolik přesvědčivé, že jsem všechen svůj čas a síly upnula ke kurzu a za vidinou vysněného výsledku šla jak pes za kostí. Teď si asi říkáte, však tak je to v pořádku, jít a dělat věci naplno. Ano, to je v pořádku, ale…( teď je ještě potřeba pokračovat dál v příběhu :-), nebojte o to ALE nepřijdete).

Svědomitě plním úkoly, některé mi dávají pěkně zabrat, jiné jdou s menší námahou. Dokonce jsem s vypětím všech sil stihla i plážovou výzvu, která ukončovala celý kurz.

Přesně si pamatuju, jaká obrovská radost mě zaplavila a jak jsem si vychutnávala ten nádherný pocit, že jsem „to“ dokázala! Jo, jo, jo dokázala jsem to!

Ta radost vydržela pár dní. Pak mě začalo docházet, co že jsem vlastně dokázala. Dokázala jsem napsat eBook Stop Závislosti (který v součastnosti již není aktuální), nastavit si web, stránku na Facebooku, pochopila spoustu skvělých a potřebných myšlenek, tipů, rad a taky je dala do praxe. Naučila jsem se a dala do praxe poměrně spoustu věcí za dva měsíce, které výrazně posunuly moji práci. Takže pracovně OK.

Jenže vysněný důvod PROČ jsem do kurzu vstoupila – můj svatý grál NIKDE! Závratné objednávky ani zástupy klientů – NIC.

Jistě chápete, co se v člověku odehrává. Emoce dostaly pěkně na zadek. 😉

Naštěstí, po mých dlouholetých životních zkušenostech, umím s takovou situací jinak „zacházet“. Takže žádné hroucení se nekonalo. Jen jsem asi tři dny neměla chuť zapnout počítač a jen jsem nad tím vším přemýšlela, jak dál a PROČ se tak cítím.

Venku panovaly tropické teploty a tak jsem rozjímala v houpací síti pod naším velkým ořešákem. Dovolila jsem si nechat všechno plynout a ladit rovnováhu mezi rozumem a emocemi.

Řešení – co mi došlo

A najednou mi to došlo!

Vždyť celou tu dobu jsem byla upnutá na kurz jako na vysvobození, místo abych více důvěřovala sama sobě!

Musela jsem se začít smát, vždyť už toho tolik vím a tolik jsem zažila a přesto opakuju (samozřejmě nevědomě) ty nefunkční myšlenkové vzorce!

Najednou jsem jasně viděla, jaké další kroky je potřeba udělat a taky odhodit další vrstvu pochyb o sobě samé.

Je to až fascinující, jak hluboko jsou doslova zažrané vzorce myšlení a jak nás omezují a drží zpět od našich kroků k seberealizaci. To se dožaduje svého plazí mozek, který to s námi myslí dobře a tak nás drží od možné hrozby nebezpečí a strachu z neznáma.

Jenomže pokud nejde bezprostředně o život a chceme se dál vyvíjet, tak je doslova nutnost překračovat své meze a zjišťovat, jakými schopnostmi doopravdy disponujeme.

Rozhodnutí zda něco uděláme či neuděláme se totiž odehrává na podvědomé úrovni, na základě emocí a prožitků, které jsme získali nejen v našem životě (výchovou, ve škole, vlastními zkušenostmi, apod.), ale i z emocí a prožitků které nám byly dány do vínku našimi předky.

A na závěr je zde již zmíněné ALE z úvodu článku a mé doporučení, co dělat, když se ocitnete v podobné situaci. Tedy v období, kdy pochybujte, zda pokračovat v započatém snažení a vaší seberealizaci. Kdy vám absolvování kurzu, semináře, knihy nepřineslo váš „svatý grál“.

CVIČENÍ:

Zpomalte, uvědomte si jaké myšlenky převládají a zamyslete se nad tím, zda jste důvěřovali více sami sobě (jasně, že zde nemám na mysli vaše ego, ale vaši vnitřní touhu) nebo danému produktu, školení, kurzu, knize, semináři, jiným lidem apod.

Vezměte papír, nakreslete osu a vyznačte, jak velký díl tvoří vaše důvěra v sebe sama a jaký díl tvoří důvěra v daný projekt a sním tvrzení, že právě díky tomu se konečně všechno změní. Budete jistě překvapeni, protože vaše mysl a mozek úplně jinak vnímá, pokud si kreslíte a zapisujete.

Dovolte si zpomalit, vnímat sami sebe, svoje pocity, energii, svoji vnitřní touhu a odměnou vám bude nalezení řešení a uvedení vaší situace do pohybu.

Jak jste na tom se svojí důvěrou v sebe sama? Spoléháte se ( většinou podvědomě ) na semináře, kurzy, knihy, jiné lidi a oddalujete tím podstatné věci a především tolik potřebnou akci ve vaší činnosti?

Nebo víte, že řešení máte uvnitř sebe a pomocí vzdělávání je nacházíte a odkrýváte?

Napište do komentářů vaše zkušenosti, jak to máte se sebe-vzděláváním?

Jana Červenková
Díky vlastním zkušenostem s pracovním vyhořením ukazuje „vyšťaveným podnikatelům“, jak probudit vnitřní sílu a posílit osobní odolnost v období, kdy se nedaří.
Více o Janě najdete zde>>>
Jana je autorka e-booků 3 důvody, proč pracovně stagnujete a Jak pracovně nevyhořet
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.